konsol kapı mekanizması, konsol kapı sistemleri, fabrika kapısı, endüstriyel kapı

KONSOL (ASMA) MEKANİZMALI OTOMATİK SÜRGÜLÜ KAPILAR

Geleneksel mimarimizde kapı, bulunduğu yapı için ayrı bir anlam ifade eder. İnsanlık tarihinde atalarımız kapıları bir güvenlik ölçütü olarak kullanırken artık günümüzde kapılar stilin ve dizaynın önemli bir parçası haline gelmiş bulunmaktadırlar.

Yere temas etmeyen, raysız mekanizmalı kapı sistemleri. Piyasada uçan kapı olarak da bilinen konsol mekanizmalı sürgülü kapıları, gerek kullanım ömrü gerek motor ömrü açısından diğer kapılardan çok daha uzun ömürlüdür.

Başlıca Avantajları

 • Kapı kolay dönmeyi sağlayan 16 adet rulman merkezli çelik yastıkların arasında çalıştığı için rüzgar bile kolayca açacağı için motor ömrünü uzatmaktadır
 • Yere temas etmediği için herhangi bir ray mekanizmasına ihtiyaç duymaz ve zeminde oluşabilecek deformasyondan etkilenmez.
 • Çok kolay hareket ettirile bildiği için motorsuz kullanmakta mümkündür.
 • Kullanım ömrü çok uzun (15-20 yıl) kapılar olduğu için periyodik bakıma ihtiyaç duymadan yıllarca sorunsuz kullanılır.
 • Raylı kapılar gibi ilerleyen yıllarda mekanizma sesi çıkarmaz. Çok sessiz çalışmaktadır.
 • Motor seçimi yapılırken kapı ağırlığının üstünde seçmeye gerek kalmaz, bu durum işletme maliyetlerine tasarruf olarak kazanç sağlar.
 • Diğer mekanizmalı kapıların ilerleyen zamanda çıkaracağı sorunlar maliyeti göz önünde bulundurulursa çok daha avantajlı bir seçim yapılmış olur.
 • Yoğun işletmeler için hızlı açılıp kapanmaya uygun bir yapıda olduğu için her türlü kullanıma uygundur.

Çalışma Prensibi

Asma kapı sistemi genel hatlarıyla ray ve 2 adet 8 tekerli makaradan oluşur. Tasarlanan kapı modelinin ağırlığı ve uzunluğuna göre gerilim direnci hesaplanarak uygun seride mekanizma seçilir.

İşlem Basamakları Sırasıyla

 1. Kuyruk kısmında kalan zemine sabitlenen makaralar sabitlenir,
 2. Ray makaraların üzerine geçirilir,
 3. Kapı ray üzerine sabitlenir,
 4. Kapının yatay dengesini sağlamak için üst noktasından 2 adet denge makarası ile sabitlenir,
 5. Kapalı ve açık konumda kaldığı anlarda kapı ağırlığı zemin tekerlerine yüklenmesin diye iki başa askı mekanizması konularak kullanıma hazır hale gelmektedir.
 6. Son olarak Kapı otomatik çalıştırılacak ise motor ve kremayer dişli düzeneği ilave edilir.